Wygodna woda

Wygodna woda to oczywiście nie woda w basenie czy w rzece, w której będzie się można spokojnie pluskach. Jest to porzucony już slogan reklamowy jednej z firm zajmujących się dystrybucja wody butelkowanej na dużą skalę. W czasach, kiedy jeszcze dystrybutory wody nie były czymś zupełnie normalnym w naszych biurach czy urzędach, konieczne było przekonywanie ludzi, że woda może być im podawana w sposób nie wymagający zbyt wiele zachodu i w zasadzie żadnych specjalnych umiejętności ze strony osoby korzystającej z niej. W naszym kraju niestety nie za bardzo przyjęły się różnego rodzaju fontanny z wodą, które są wizytówką chociażby Stanów Zjednoczonych, ale za to znakomicie sprawdzają się dystrybutory wody działające w oparciu o jednorazowe kubeczki.

W polskiej praktyce gospodarczej dystrybutory wody są zazwyczaj częścią usługi świadczonej przez dostawcę wody. Nie trzeba się nimi martwić, ponieważ jeśli zamówi się określoną ilość wody, będzie ona dostarczona razem z odpowiednimi dystrybutorami. Nie staną się one oczywiście własnością klienta, ale za to ich serwisowanie będzie się ograniczało tylko do zadzwonienia po fachowca firmy dostarczającej wodę. Dystrybutory są naturalnie darmowe tylko w teorii, ponieważ ich koszt wliczony jest w całą usługę, ale nie są to pieniądze, które mogłyby w jakiś poważniejszy sposób wpłynąć na sytuacje finansową firmy. Trochę inaczej wygląda to tylko w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, które na przykład są w stanie zaparzyć kawę na poczekaniu, ale to też jest potem tylko kwestia niewielkiej dopłaty abonamentowej.

Warto tutaj zaznaczyć, że w kwestii księgowania wydatków na tego typu inicjatywy, można sobie dość mocno pofolgować. Jeśli bowiem przyjrzymy się naszej inwestycji trochę bliżej, woda okazuje się nagle elementem niezbędnym do uzyskania przychodu, ponieważ podawana jest klientowi i stanowi niemal część reklamy lub nawet samej usługi. Szczegóły trzeba już pozostawić dla księgowego, ale trzeba mieć na uwadze, że część kosztów związanych z wodą będzie można rozliczać.