Pierwszy raz u psychoterapeuty

Pierwsza wizyta u psychologa, szczególnie jeżeli nie miało się wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywoływać różne obawy oraz wyobrażenia, które po kilku spotkaniach będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Na pewno mogą się pojawić się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych oraz obawa przed za bardzo stresującymi doświadczeniami.Oczywiście – bezpodstawnie.

Zorientowanie się w problemie, wstępna rozmowa – na tym przede wszystkim polega pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Pojawiają się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, powód zgłoszenia się na poradę u psychologa. Ustalane są ponadto warunki spotkań – ich częstotliwość, styl prowadzenia psychoterapii, a ponadto konkretne zalecenia.Jak przygotować się do tej pierwszej rozmowy, żeby była dla nas jak najbardziej satysfakcjonująca? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż psycholog, czy psychoterapeuta podczas sesji jest skoncentrowany jedynie na pacjencie i jego problemie, dzięki czemu można ten czas wykorzystać na wszelakie pytania, wątpliwości oraz niejasności.

Nie bójmy się pytań i wyrażania swoich myśli. Pierwsze spotkanie powinno być poprzedzone właściwym przygotowaniem pacjenta. Jest to bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Możemy nawet zapisać na kartce hasła oraz tematy, które chcielibyśmy poruszyć. Tak, żeby w sytuacji stresu nie zapomnieć o istotnych kwestiach.

Psychoterapeuta to wykwalifikowany lekarz, którego celem jest pomoc w znalezieniu wewnętrznej harmonii i wyjaśnieniu spraw, które zdeterminowały Cię do odwiedzenia poradni. Na pewno trafnym pomysłem nie jest ukrywanie przed specjalistą swoich problemów, zatajanie niewygodnych faktów. Czasami nawet drobny szczegół, który dla nas jest nieistotny, dla specjalisty będzie bardzo ważny i być może przyczyni się do rozwiązania problemu.

Właściwy psycholog nie bagatelizuje problemu swojego pacjenta i stara się sukcesywnie naprowadzać pacjenta na drogę poradzenia sobie z nimi. Należy zdawać sobie sprawę, iż problemy rozwiązujesz Ty, a psychoterapeuta pomaga Ci znaleźć na to dobry sposób. Warto skorzystać z jego usług, aby poradzić sobie z problemami i wrócić na odpowiednią ścieżkę życia.