Dlaczego tak bardzo odczuwamy strach przed wizytami u psychologa

Współcześnie, w czasach szeroko pojętej tolerancji oraz akceptacji nowych zjawisk społecznych, psycholog czy psychoterapeuta nadal wydają się być hasłami, których nie należy wypowiadać w towarzystwie. Obowiązek konsultowania swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, a głównie z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez środowisko.

Źródło owego problemu wynika z niewystarczającej edukacji oraz błędnego myślenia, że choroby psychiczne i fizyczne bardzo się od siebie różnią.

Nic bardziej mylnego. I właśnie od tego powinna zacząć się nasza droga z psychoterapią – od poczucia, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a ponadto, iż choroba psychiczna jest tak samo typową, występującą u pacjentów dolegliwością, jak problemy układu oddechowego, czy na przykład wrzody na żołądku.

Piętnowanie osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne już dawno się skończyły. Naprawdę to nie nasza wina, że mamy tego typu problemy i nie należy się tego wstydzić przykładowo w poczekalni przychodni. Coraz częściej rozumiemy, że każdy ma prawo do skorzystania z pomocy w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, dużą ilością emocji, czy skumulowanym cierpieniem, wywołanym rozmaitymi bodźcami.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonywaniu przeszkód, będącymi trudnymi do zniesienia dla naszej psychiki, ale również dyskrecja oraz komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Cechą idealnego psychologa jest umiejętność stworzenia takiej atmosfery w czasie sesji, aby była ona dobrym wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z ulgą wewnętrzną, swobodą wyrażenia własnych przemyśleń i problemów oraz towarzyszącą temu pomocą, wynikającą z odpowiedniego słuchania oraz wyciągania rzeczowych wniosków przez specjalistę.

Z takiego typu duchowym wsparciem będziemy w stanie pojąć przeżywane przez siebie stany, pokonując dzięki temu wszelakie bariery, które blokują naszą drogę do równowagi wewnętrznej. Warto korzystać z porad psychologów, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.