Awaryjna i planowa dostawa wody

Jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji, o których zapominamy na co dzień, jest woda, a właściwie jej ciągła dostępność. Przez tysiące lat nasze społeczeństwa cierpiały strasznie z powodu braków wody, a nawet w dzisiejszym świecie milionom ludzi grożą potężne tragedie związane z niedostatkiem tego życiodajnego płynu. U nas woda po prostu wypływa z kranów, ale nie wszędzie te krany są. Gdzie ich nie ma lub tam, gdzie nagle stają się suche, potrzebna jest dostawa wody.

W wydaniu awaryjnym dostawa wody ma charakter specjalnie przygotowanego beczkowozu, który dostarcza za jednym zamachem ogromne ilości wody. Nie może to być oczywiście byle jaki beczkowóz, ponieważ taki pojazd musi zadbać o czystość wody, odpowiednie warunki jej przechowywania oraz dystrybucji. Mówiąc prościej, nic nie może się z nią po drodze stać. W naszym kraju beczkowozy zazwyczaj pojawiają się tylko wtedy, kiedy nastąpi jakaś poważniejsza awaria. Bardzo rzadko obowiązek ich zorganizowania leży na odbiorcy. Są one elementem zastępczym dla normalnego dostarczania wody, więc jeśli nagle krany wyschły, dostarczenie wody w ten sposób jest obowiązkiem firmy dbającej o to, by woda w kranach była.

Dostawa wody może mieć też znacznie mniej spektakularny charakter. Możemy na przykład zażyczyć sobie, by woda dostępna byłą w naszej firmie tak dla pracowników, jak i dla wszystkich osób, które nas odwiedzą. Jedna rzecz to oczywiście zwykły kran, a druga, bardziej praktyczna, to specjalne dystrybutory, w których woda przechowywana jest w specjalnych butlach i rozlewana do specjalnych kubeczków, podgrzana lub chłodna, a czasami można nawet od razu zrobić z niej kawę lub herbatę. Nie chodzi tutaj o typowe automaty z kawą i innymi napojami. Są to zwykłe dystrybutory, chociaż w wersji wciąż rzadko u nas spotykanej. Sama zwykła, czysta woda, niemal zawsze bez gazu, staje się już powoli stałym elementem wyposażenia wszystkich pomieszczeń biurowych i zwłaszcza obiektów użyteczności publicznej. Kosztuje to niewiele, ale człowiekowi robi ogromną różnicę praktyczną.